RotanaTimes
Grand Rotana Resort & Spa - Sharm El Sheikh
RESERVATIONS
? MAP
@ CONTACT
OFFERS & PROMOTIONS
ROTANA ESCAPES
ARTICLES
DINING
YOUR COMMENTS
GUEST GALLERY
MORE HOTELS
REVIEWSONLINE COMMENTSGUEST COMMENTSSHARE YOUR STORIES
Reviewed by Seamanua
a TripAdvisor traveler.
26th January 2020
“Keep your main bar free not only from 1700 its will pick up comfort for guest All other was good recommended”

All service was good, only one... Keep your main bar free not only from 17.00, for different oocation of room of guest, its will pick up comfort for guest. All other was good, recommended. Wait for me again ;)

Reviewed by Olegmy
a TripAdvisor traveler.
11th January 2020
Ukraine
“Great place to stay and rest”

It was our first time at Grand Rotana. Great service and location, beautiful sea and nice room with sea view! Definitely recommend to visit and stay here. Free spa and gym, free wifi all over territory.

Reviewed by Yevhenii_Zheldak
a TripAdvisor traveler.
10th January 2020
“A great vacation”

Returning to Grand Rotana was very enjoyable. The service, food, location were up to the point. The rooms, however, need to be renovated. And as compared to our stay 2 years ago, the reef turned out to be less colorful with fewer fish.

Reviewed by NAN
a TripAdvisor traveler.
8th January 2020
Italy
“Customer care”

all the coordinators are particularly attentive and kind. This was our 7 time in Sharm el sheikh and among the previous seven resorts where we spent the holidays the rotana is definitely the best. The location 10 stars

Reviewed by Dianaaubakirova
a TripAdvisor traveler.
8th January 2020
Kazakhstan
“Very good place for holidays with family and friends”

This place was very comfortable for our holidays and we liked the pool, beach and meal! Every day we felt good and enjoy the sea and animation programmes in the amphitheatre. We recommends this Hotel to all people!

Reviewed by Pdger
a TripAdvisor traveler.
29th December 2019
United Kingdom
“Returning Guests20 visits”

Polite and friendly staff, excellent spa, beautiful Swimming Pool and good sports facilities if required. Location ideal for total relaxation and not too far from airport and just a short taxi ride from nightlife of Soho Square, Naama Bay, Genena City, Hadaba, and Old Market.

Reviewed by Knxanial
a TripAdvisor traveler.
26th December 2019
United Kingdom
“Top Hotel”

One of the Best Hotels we have stayed in. the food was first class. so much choice. fantastic décor and grounds, superbly clean and friendly caring staff. fantastic swimming pools .Only down side I wasn't allowed to use the sauna.

Reviewed by Lamamr
a TripAdvisor traveler.
24th December 2019
“Amazing stay”

The hotel has everything you could need in your vacation. Food is good, but no the best. It could be much better. The staff were nice and professional, the beach is amazing and the pool is clean. It's very suitable fore families.

Reviewed by ElenatPQZ
a TripAdvisor traveler.
19th December 2019
Ukraine
“Great park-hotel in Sharm el Sheikh”

We spent an unmemorable week in wonderfull hotel, surrounded with palms and flowers. Clean, tidy, hospital and comfortable location. Great reef, nice beach. You feel wanted and welcomed. Thank you for great vacations!

Reviewed by Ttssda
a TripAdvisor traveler.
8th December 2019
Saudi Arabia
“This resort is not one of the best its the best Ive ever been to so far”

I can't thank you enough, service, staff, location, cleanliness, food, activities, everything was really more than great. I will definitely restay again in this resort. I also highly recommend this resort to my friends and relatives.

"Mohammed Eldesouky"
27th January 2020
Source: Google

Amazing

5
"Spartak Aleksieiev"
27th January 2020
Source: Google

Very nice place, l want again have a rest there )

5
"Dma Nakolaesky"
27th January 2020
Source: Google

Крутая гостишка. Обязательно вернусь сюда. Все на уровне.)

5
"Ahmed 2020"
27th January 2020
Source: Google

ممتاز

5
"Ahmed Yousef"
26th January 2020
Source: Google

ممتاز

5
"Катерина Архіпцева"
21st January 2020
Source: Google

Летом отдыхали в этом отеле с мужем. Это был мой первый вылет за границу и сравнивать было особо не с чем. С аэропорта нас встретил автобус и отвез в отель. Мы приехали достаточно поздно и не совсем успевали на ужин. На ресепшене нас задержали всего на пару минут и за 10 минут до закрытия ресторана, отправили нас перекусить. Это конечно же большой плюс, потому как нас не оставили голодными. Кормят вкусно! Были продукты, которые по вкусу, откровенно говоря, не очень, но эти продукты сами по себе такие (что-то вроде сосисок, неароматных овощей и тд). В целом было очень вкусно и разнообразно. Что касается номера, было чисто, в ванной присутствовали по 2 комплекта полотенец, банные халаты и набор миникосметики, которую постоянно обновляли. Сама ванная комната довольно просторная. Поскольку мы ездили в самый разгар лета, кондиционер - был очень кстати. В номере он работал прекрасно и это тоже огромный плюс. Еще, что очень понравилось - панорамные окна в номере. Можно было любоваться этими видами на море вечно! Номер сам по себе уютный, для двоих очень комфортный. Может там не суперсвежий ремонт, но все аккуратно и ухожено. Бассейны чистые, вода в них тоже. Территорию постоянно убирают, поливают растения, ухаживают за газоном. В общем делают все, для того чтобы постояльцам отеля было приятно там находиться. Мы ездили в Ротану на медовый месяц и нас приятно удивили подарки в виде торта после одной из уборок в номере. Это действительно было приятно! Сервис хороший, не было никакого игнора со стороны персонала, все хотели помочь. Но такси под территорией отела и вправду стремные. Так что будьте предельно акуратны. В целом могу сказать, что отдых нам очень понравился. У нас не было проблем с заселением, выселением, питанием или еще чем-то. Мы не переживали о чем-то, мы просто отдыхали и наслаждались перебыванием в Египте. Спасибо JoinUp, за то что сделали наш медовый месяц незабываемым!)

5
"Emad"
Saudi Arabia
20th January 2020
Source: Booking.com

رائع جداً في عام 2018 عندما زرته في المرة الأولى في الدور الأرضي أما هذه المرة أقل مستوى .
Good: ممتاز الإفطار جداً رائع ولكن يحتاج إلى تنوع أكثر من ناحية الأجبان وبعض المأكولات العربية صباحاً لتلبية حاجات الزائرين العرب في وجبة الإفطار بحيث أنه يواكب الأسلوب الغربي أكثر من العربي وأن من يأتي من الخارج لا نحتاج إلا الطعام المصري العربي بالكامل .
Bad: حيث أن الوصول لمكان الإفطار كان أحد السلالم الكهربائية معطل منذ عام 2018 حين زرته المرة الأولى وهذه المرة الثانية والسلم مازال عطلان ونحن في عام 2020 .

3.5
"Ibrahim"
Saudi Arabia
19th January 2020
Source: Booking.com

Awesome

Bad: بحاجة إلى رحلات باص مجانية الى سوهو تخفيض سعر التوصيل للمطار

4.5
"Нурлан Манадилов"
18th January 2020
Source: Google

Останавливались в отеле на 3 дня в рамках информационного тура с коллегами. Заселение и номер Встретили нас прохладительными напитками. Гестрелейшн Инга рассказал об инфраструктуре отеля, объяснила что и где находится, что и когда работает. Возможно отдельных туристов встречают иначе, но в любом случае, уверен, внимание будет уделено каждому. Это очень импонирует сразу же. Номера нам достались категории Premium, в корпусе, самом близком к морю. Номера этой категории все с видом на море. Номер большой, просторный, ухоженный со всем необходимым. В номере есть балкон-лоджия, очень просторный, со столиком, двумя стульями и диванчиком. Бонусом идёт прекрасный вид на море. К номеру никаких претензий - всё что полагается приличной 5-ке есть. Территория Большая, зелёная, ухоженная, продуманная. Есть активные зоны и зоны для релакса. Отель каскадный! В верхней части расположены корпуса со стандартными номерам, ресепшн. Вниз к ресторану и дальше к зоне бассейнов и морю можно спуститься (и подняться) на эскалаторе. Это очень удобно для пожилых и семьям с маленькими детками! Бассейн в отеле замечательный! Большой, красивый. Рядом с основным есть маленький инфинити бассейн с шикарным видом на море! Питание. Всё понравилось! Бешеного разнообразия как в пресловутой Турции нет, но для Египта питание просто отличное. Вкусно. Анимация Анимация есть, заскучать не дадут. И для детей и для взрослых. Постоянно приглашают во что-нибудь поиграть или поучаствовать. Волейбол, Йога, водное поло. Понравилось что зовут ненавязчиво, как это принято во многих отелях Египта. Вечерами шоу на Амфитеатре. Те что удалось увидеть - понравились очень. Для любителей более спокойного времпрепровождения в Скай Баре в живую поют на арабском. Красиво, душевно) Море. Само море безупречно! У отеля есть три коротких понтона в разных частях пляжа. Глубина начинается практически сразу. Для любителей поснорклить, понырять и поплавать - прекрасный вариант. Минусом можно считать отсутствие песчаных входов в море с берега. Вообще для неумеющих плавать и с маленькими детками всего несколько небольших входов, да и то с коралловым дном (вход только в обуви). Персонал. Вежливый, хорошо обученный, ненавязчивый, профессиональный. Гестрелейшн Инга - очень приятная девушка, всегда готовая помочь. Интернетом в отеле не пользовался, использовал мобильный, поэтому качество не могу оценить. В итоге Отличный качественный отель, с хорошим сервисом, неплохим питанием, красивой территорией. Рекомендую всем! Рассматриваю его как один из вариантов для отдыха в будущем!

5
"Eu Krein"
18th January 2020
Source: Google

С пивком, потянет)))

5
"андрей котов"
18th January 2020
Source: Google

Всё понравилось.

5
"عادل"
Saudi Arabia
18th January 2020
Source: Booking.com

Exceptional
Good: كل شي ممتاز الموظفين والمرافق والغرف نظيفه والنت ممتاز
Bad: سعر البوفيه مبالغ في للغدا والعشاء بس.

5
"Khaled"
Egypt
17th January 2020
Source: Booking.com

جميله ووممتعه
Good: الإقامه وموقع الفندق و الافطار والعشاء ووسائل الترفيه
Bad: صوت الغناء مساءا كان يصل الى الغرف

4.5
"Anna Chumak"
17th January 2020
Source: Google

Самый лучший отель в Египте

5
"Александр"
Russia
17th January 2020
Source: Booking.com

Москва
Good: Территория очень красивая, море безумно чистое, в начале января почти без ветрено
Bad: Еда, нет разнообразия

4.6
RRRRR
Oleg Denysenko
Solo
Ukraine
26th January 2020

Keep your main bar free not only from 17.00, its will pick up comfort for guest. All other was good, recommended
All service was good,only one... Keep your main bar free not only from 17.00, for different oocation of room of guest, its will pick up comfort for guest. All other was good, recommended. Wait for me again ;)

RRRRR
Sherzat Dautov
Solo
Kazakhstan
23rd January 2020

Гранд отель отлично
Мододцы так держать всем буду советовать посетить именно ваш отель .детям тоже очень понравилось.будем приезжать снова и снова .кстати надо внести в меню восточную кухню ( уйгурскую)это может быть ваша фишка

RRRRR
Emad Alzabeedi
Solo
Saudi Arabia
22nd January 2020

من أروع الفنادق بشرم الشيخ
لكن أنصح بتصليح السلم الكهربائي الثاني بالوسط وأنصح برش الدخان حول الفندق لمكافحة البعوض خاصة بأيام الشتاء والتنوع والمزيد في الأكل العربي فالمجئ إلى شرم الشيخ برؤية الحضارة العربية لا الغير العربية والتنوع

RRRRR
Ahmed Mohamed Abdou
Solo
Egypt
20th January 2020

فندق جيد
فندق جميل لكن الطعام من اسوا ما يمكن الموقع ممتاز وتعامل الموظفين ايضا جيد لكن تنوع الاكل في المطعم سي جدا وايضا المشروبات بيقدموها في زجاجات بلاستيك وليس زجاج والسناكس ايضا غير متنوع وضعيف . هو فندق ممتاز للاقامه لكن للاكل لا انصح به

RRRRR
Ahmed Ebrahim
Solo
Egypt
19th January 2020

فندق ممتاز
فندق ممتاز ساقوم بزيارته المرة القادمة عندما تكون وجهتي لشرم الشيخ متميز فى مستوي الخدمات التى يتم تقديمها من افضل المنتجعات التى قمت بزيارتها خلال الفترة الاخيرة لا يوجد لدي اى تعليقات سلبية على الفندق

RRRRR
Yurii Bol
Solo
Ukraine
17th January 2020

Незабываемый отдых посреди зимы в райском месте
Все было по высшему разряду: раннее поселение, лояльное отношение при освобождении номеров, обслуживание, питание, фитнес. Размещение отеля и территория просто сказка. Хочется возвращаться в это место снова и снова.

RRRRR
Ghazi Alotaibi
Couple
Saudi Arabia
12th January 2020

خيالي
كل شي تمام هذي التجربة الاولى ولن تكون الاخيرة لا يوجد شي سلبي في المنتجع الرائع كل شي رائع خصوصاً الغرفة والنظافة ودورة المياة والسرير والاطلالة والفعاليات والانشطة الصباحية والليلية منتجع روتانا جراند شكراً

RRRRR
Oleg Mykhailov
Couple
Ukraine
11th January 2020

Great place to stay and rest
It was our first time at Grand Rotana. Great service and location, beautiful sea and nice room with sea view! Definitely recommend to visit and stay here. Free spa and gym, free wifi all over territory.

RRRRR
Yevhenii Zheldak
Couple
Ukraine
10th January 2020

A great vacation
Returning to Grand Rotana was very enjoyable. The service, food, location were up to the point. The rooms, however, need to be renovated. And as compared to our stay 2 years ago, the reef turned out to be less colorful with fewer fish.

RRRRR
Ievgen Garbarenko
Couple
Ukraine
9th January 2020

Glad to be in Rotana
Hello! I am really satisfied with hotel. Sometimes there were problems with cleaning the room. But everything else was really good. Thank you! .........................................................

RRRRR
Federica Corrado
Family
Italy
8th January 2020

Customer care
all the coordinators are particularly attentive and kind. This was our 7 time in Sharm el sheikh and among the previous seven resorts where we spent the holidays the rotana is definitely the best. The location 10 stars

RRRRR
Diana Kartbayeva
Family
Kazakhstan
8th January 2020

Very good place for holidays with family and friends
This place was very comfortable for our holidays and we liked the pool, beach and meal! Every day we felt good and enjoy the sea and animation programmes in the amphitheatre. We recommends this Hotel to all people!

RRRRR
Yuliia Katavina
Family
Ukraine
6th January 2020

Отличный отель
Довольны что поехали на НГ в этот отель. Есть минусы, но плюсов гораздо больше. Жили в номере с видом на море, питание вкусное и часто море продукты, персонал приветливый и старается помочь, напитки соки в банках и пакетах.

RRRRR
Volodymyr Karpinskyi
Solo
Ukraine
6th January 2020

Чудовий персонал
Відпочивали на початку січня в Grand rotana. Приїхали пізно- тому поселення пройшло в лічені хвилини. Готель красивий, з безліччю пальм та квітів. Кухня досить хороша, в барах не випрошуєш напої- все дають з ввічливістю. Гарний спортзал з сауною та хамамом. 2 басейни з підігрівом, трішки незручно, що один дитячий 60см., а інший лише для дорослих, тобто разом з дитиною в басейні немає де плавати. Але, для нас це не головне, адже є море і пляж. Про море не буду писати- це наша любов! а пляж в гранд ротані дуже класний! Великий, красивий, з лежаками, гамаками, біля пальм, біля квітів, в зоні релаксу і в зоні активного відпочинку, одним словом дуже достойний пляж. В цьому готелі для нас найбільшою несподіванкоб став персонал- настільки професійно та непомітно поводитись ще треба вміти! Ми дуже задоволені відпочинком, а особливо роботою персоналу!

RRRRR
Mykhalo Mykhailov
Family
Ukraine
5th January 2020

Замечательный отдых
Мы с огромной радостью возвращаемся в Ваш Отель. Нам нравится все, и отношение персонала, и питание и очень красивая территория. Надеемся вернуться в ваш отель в этом году. С уважением и благодарностью Михаил

KEEP IN TOUCH- Share your storiesCOMMENTSReceive updates by emailEmail AddressSIGN UP
ABOUT ROTANAROTANA WEBSITES
HISTORY
BRANDMARK
MILESTONES
ROTANA VALUES
VISION / BRAND PROMISE
BOARD OF DIRECTORS
CORPORATE EXECUTIVES
HOTEL DEVELOPMENT
UPCOMING OPENINGS
INDUSTRY PARTNERS
SALES OFFICES & GDS
CORPORATE GUESTS
ROTANA EARTH / CSR
NEWS ROOM
OUR AWARDS
PRESS & MEDIA
MEDIA LIBRARY
www.rotana.com
www.rotanatimes.com
www.rotanaearth.com
www.rotanacareers.com
© Copyright 2020 Rotana Hotel Management Corporation PJSC.
Please see our
Terms of Use
Privacy Policy
Cookie Settings
This website uses cookies so that we can improve your user experience and measure the performance of our site.
If you continue on this website, you will be providing your consent to our use of cookies.
Read our Cookie Statement
ACCEPT